Online és offline zaklatás

Zaklatás a kibertérben, avagy mi is az a Cyberbullying?

Mi az a cyberbullying? Azt nevezzük így, amikor valakit interneten vagy mobilon szándékosan bántanak, zaklatnak, vagy megfélemlítenek. Ez sokféle módon történhet, csak néhány példát mutatunk be: A bántalmazók a közösségi oldalakon lejárató kommenteket írhatnak az áldozatról, feltöltenek a másikról kínos fényképet vagy videót. Küldhetnek sértő vagy fenyegető üzeneteket, létrehozhatnak profilt más nevében, hogy így lejárassák mások előtt, vagy a nevében küldenek az illető ismerőseinek üzenetet, amivel veszekedéstszítanak.

Előfordulhat, hogy sértő, fenyegető e-maileket kap az áldozat, vagy felzaklató képeket, videókat, vírust kapnak ezekben a levelekben. Visszaélhetnek a másiktól megszerzett személyes adatokkal (pl. fényképekkel), információkkal, amiket megoszthatnak, nyilvánossá tehetnek, így pl. olyan dolgokat is, amiket a másik nem adott volna ki ismeretleneknek vagy a nagyobb nyilvánosságnak.

A bántalmazó célja sokszor ezzel a megszégyenítés, megalázás, lejáratás, hogy a másikat nevetségessé tegye. A szexuális zaklatásnak is lehet online formája, amikor valaki szexuális ajánlatokat, kap, vagy olyan szexuális jellegű beszélgetésbe vagy cselekedetekbe akarja valaki bevonni, amit ő nem szeretne, ill. felzaklatja, vagy félelemmel tölti el. Lehetséges, hogy szexuális tartalmú képet, videót küldenek neki, illetve azt kérik, hogy ő küldjön magáról ilyeneket. Van közös az iskolai és az online bántalmazás között? Gyakran az online bántalmazás ugyanúgy zajlik, mint az iskolában zajló zaklatás, csak az elkövetők a technológia újdonságait használják fel rossz célra. Így sokszor azok lesznek az áldozatai, akiket az iskolában is piszkálnak, de a terrorizálás nem ér véget azzal, hogy kicsöngetnek, tovább folytatódik suli után a neten…

Különbség az, hogy a neten sokszor nagyobb közösség előtt zajlik, és még durvább, mivel az internet a személytelenség érzetét kelti, felbátoríthatja a bántalmazókat, olyanokat is le mernek írni, amit szóban nem mondanának. A netes zaklatásnál általában van kézzel fogható bizonyítékunk, ha elmentjük az e-maileket, a kommenteket stb. Sajnos azonban a bántalmazás a legtöbb esetben titokban marad, az elszenvedője nehezen mer segítséget kérni, emiatt sokáig folytatódhat a zaklatás. A legtöbb ilyen dolog csak poén, miért nem veszik viccnek? Lehet, hogy eleinte viccesnek tűnik pl. a cikiző komment, de akiről szól, annak ez nem poén, talán csak nem meri kimutatni, hogy valójában rosszul esik neki. Ha valakit nagy nyilvánosság előtt lejáratnak, megaláznak, az sosem lehet vicc. Nem tekinthetjük poénnak, hogy másokat gyötrünk, más kárán szórakozunk! Sajnos arra is van példa, hogy a viccnek induló szívatásnak igen komoly következményei lesznek. Lehet, hogy poénnak tűnik elsőre, hogy például egy szexis modell képével profilt létrehozni egy osztálytársadnak egy társkereső oldalon, megadva a telefonszámát, de neki már egyáltalán nem lesz az, ha hajnali 3-kor fogják idegenek szexuális ajánlatokkal keresni…

Ahogy te sem szeretnél kínos, sértő vagy akár veszélyes helyzetbe kerülni, ez ugyanígy igaz mindenki másra is! Az áldozat számára nagyon megterhelő lehet érzelmileg, hogy mások ellene fordulnak, és bántják, harag, félelem, csalódottság, kétségbeesés is kínozhatja, és ezeket nem könnyű feldolgozni. Engem is zaklatnak egy közösségi oldalon. Mit tegyek? Ha valaki bánt téged az interneten keresztül, az semmiképpen sem elfogadható, és fontos, hogy segítséget kérj, hogy leállítsd a zaklatást. Lehet, hogy közvetlenül nem veszélyeztet téged ez a fajta bántalmazás, mert nem találkozol „élőben” az elkövetővel, de attól ez még bántalmazásnak számít, és így teljesen normális reakció, ha rossz érzéseket kelt benned. Senkinek nincs joga ahhoz, hogy így bánjon veled! Talán azt érzed, hogy nem is érdemes tenni ellene semmit, mert úgysem tudod leállítani, inkább nem veszel róla tudomást. Ez a hozzáállás az elkövetőnek kedvez! Mások háborgatása, a magánéletébe való beavatkozás és megfélemlítés nem elnézhető.

Milyen lépéseket tehetünk? Avass be a dologba egy felnőttet! Mentsd el a bizonyítékokat (pl. e-mailt, a videót, üzenetet stb), azt is őrizd meg, hogy mikor kaptad ezeket! Ne válaszolj a zaklató kommentekre, üzenetekre! Fordulj a Kék Vonal Internet Helpline-hoz telefonon, e-mailben vagy chaten. Jelents a zaklatást az adott oldalon, ha erre van lehetőség, tiltsd le a zaklató felhasználót. Illetve jelentsd be a www.biztonsagosinternet.hu oldalon. A szüleiddel együtt forduljatok a rendőrséghez, és tegyetek feljelentést a zaklatás ellen! Az osztálytársam is cyberbullying áldozata, ezt mindenki tudja. Mit kéne nekem tennem? Ha tanúja vagy cyberbullyingnak, tudsz arról, hogy valakit bántanak, amellett nem mehetsz el úgy, mintha nem is vennéd észre! Azt gondolhatod, hogy egyszerűbb, ha nem folysz bele a dologba, és nem csinálsz semmit, de ha egyszer tudomást szereztél róla, akkor esélyt is kaptál arra, hogy segíts! Pont amiatt folytatódik sokáig a cyberbullying, mert senki nem lép közbe, és az áldozata pedig nem tudja, hogy hogyan vagy kitől kérjen segítséget! Közben pedig sokszor a nagy nyilvánosság előtt zajlik, tehát nagyon sokan látják pl. a megalázó videót, de nem lépnek fel ellene.

Nagyon fontos, hogy jelezd a bántalmazott felé, hogy te mellette állsz, és szeretnél neki segíteni, hogy közösen véget tudjatok vetni ennek a helyzetnek. Segíthetsz neki abban, hogy el merje mondani másoknak is, hogy mi történik vele, hogy olyan felnőttekhez tudjon fordulni, akik meghallgatják, és segítenek neki, illetve bátoríthatod arra, hogy hívja fel az Internet Helpline-t, és kérjen segítséget a Kék Vonaltól! Figyelmeztetheted arra, hogy őrizze meg a bizonyítékokat, és mutassa meg egy olyan felnőttnek, akiben megbízik (lehet a szülő, vagy egy tanár) Hová fordulhatunk cyberbullying esetén: A Kék Vonal Internet Helpline szolgáltatása elérhető a 116 111-es telefonszámon, illetve a Kék Vonal EMIL-en és CHAT-en keresztül. Biztonságos Internet Hotline: A www.biztonsagosinternet.hu

2014. március